Гори во неготинско Пепелиште!

by Fokus

Густ чад кој се шири над Неготино ги разбуди неготинци утрово.

Првичните претпоставки на граѓаните, дека најверојатно повторно гори депонијата Дуброво се испоставија како неточни, а станувало збор за пожар во неготинското село Пепелиште.

– Од рано утрово се гледаше чадот, еве и попладне се уште гори, среде најголемите жештини, само уште оваа загаденост на воздухот фалеше, коментираат неготинци.

Од центарот за итни случаи информираат дека станува збор за пожар во Пепелиште, и се работело на негово локализирање и гасење.

Се уште нема официјална информација што е зафатено со пожарот.

Вики Клинчарова

Поврзани новости