Голем напад со дронови врз Киев, експлозии одекнуваа два часа

by Fokus

Русија изврши воздушен напад врз Киев рано во неделата на 10 септември, а експлозии се слушаа во главниот град на Украина и во целиот регион речиси два часа, додека остатоци од беспилотни летала паднаа на неколку населби во градот, соопштија украинските власти.

Украинските копнени сили соопштија дека системите за противвоздушна одбрана уништиле 25 од 32 ирански дронови „Шахед“, лансирани од Русија, а повеќето од нив биле насочени кон Киев и околниот регион.

Очевидци на Ројтерс велат дека слушнале најмалку пет експлозии низ Киев, а снимките од украинските медиуми покажуваат многу оштетени автомобили.

Беспилотните летала дојдоа во главниот град во групи, од различни правци“, изјави Серхи Попко, шеф на градската воена администрација, преку апликацијата Телеграм.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека едно лице е повредено во историскиот кварт Подил, а во еден од градските паркови избувнал пожар.

Остатоците од соборените беспилотни летала паднале на областите Дарницки, Соломјански, Шевченковски, Свјатошински и Подил, соопштија Кличко и градската воена управа.

Во населбата Шевченковски, остатоци од дрон предизвикаа пожар во стан, кој брзо беше изгаснат. Засега нема извештаи за повредени, изјави Попко на Телеграм.

Русија не ги коментираше нападите. Москва речиси секоја вечер ја напаѓа територијата на Украина. Во рускиот напад во средата загинаа 17 лица во источниот град Костиантивка, според украинските власти.

Поврзани новости