Главатар на амазонско племе номиниран за Нобеловата награда за животно дело

by Fokus

Осумдесет и двегодишниот Раони пред неколку дена тргна на своевидна турнеја низ Бразил за да бара помош за сопирање на пожарите што беснеат во Амазонија. Тоа не му е првпат и го прави со децении, па го примале и светски лидери, а поради својот став кон прашумата сними и песна со Стинг.

Поврзани новости