Гир се налути за насилствата на протестите

by Fokus 13:20
13:20

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир ги осуди синоќешните насилства за време на протестите во Скопје против францускиот предлог, порачувајќи дека за такви сцени нема место во демократските општества.

-Ги осудувам синоќешните сцени на насилство против полицијата во Скопје, која ги извршуваше своите задачи. За такви сцени нема место во едно демократско општество. Повикувам на воздржаност, почит и одговорност, порача Гир, преку неговиот Твитер профил.

Поврзани новости