ГАЛЕРИЈА Изрекувањето на пресудата од вкупно 211 години затвор за Чавков, Лазаров, Пешов…

by Fokus 14:35
14:35

Судијката Добрила Кацарска денеска ја соопшти пресудата за „27 април“, според која повеќето обвинети беа прогласени за виновни, и добија високи затворски казни, а само Игор Дурловски доби ослободителна пресуда.

Еве ги изречените казни:

- Advertisements -

Митко Чавков-18 години

Душко Лазаров-15 години

Горан Ѓошевски-Леви-15 години

Митко Пешов-15 години

Оливер Поповски-13 години

Мунир Пепиќ-15 години

Абдуљфета Алими-7 години

Оливер Радулов-10 години

Игор Дурловски- ослободителна пресуда

Јане Ченто-15 години

Игор Југ-12 години

Александар Василевски-Нинџа-8 години

Никола Митревски-Кољо-15 години

Младен Додевски-12 години

Горанче Ангеловски-12 години

Влатко Трајковски-15 години

Вилијам Михајловски-14 години

Според кривичното дело, на обвинетите им се закануваше казна затвор од најмалку 10 години до доживотен затвор.

Судскиот процес почна во август минатата година и е еден од најголемите во поновата македонска историја. На почетокот процесот почна против 33 обвинети, кои беа извршители на упадот во парламентот и на нападите врз пратениците на актуелната власт. Но, по донесувањето на Законот за амнестија помилувани беа 15 лица.

Поврзани новости