(ФОТО) Претседателот Пендаровски во прва посета на Главната воена команда во Монс

by fokus

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска беше во прва официјална посета на Главната команда на сојузничките сили на Европа во Монс, Белгија.

Оваа Команда е всушност главен команден центар на НАТО и сојузниците.

Пендаровски на церемонија со воени почести и интонирање на македонската химна беше пречекан од Врховниот командант на сојузничките сили во Европа, генерал Кристофер Каволи, по што имаа средба на која разговараа за безбедносните предизвици во Европа.


Од Монс,
Катерина Смилева Божиновска

Поврзани новости