(ФОТО) Фон дер Лајен пристигна во Скопје, ја пречека Димитров

by fokus 15:01
15:01

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево пристигна во Скопје. На скопскиот аеродром ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров.

Тој на социјалните мрежи напиша дека оваа нејзина посета е многу важна за евроинтеграциите на Македонија.

- Advertisements -

„Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток на преговорите. Исчекор ни е повеќе од потребен за да ја вратиме вербата и надежта на младите луѓе во европската идеја и перспективата за европски начин на живот дома“, напиша Димитров на социјалните мрежи по пристигнувањето на фон дер Лајен.

Поврзани новости