Фон дер Лајен: Ние ќе одлучиме кој ќе доаѓа во ЕУ, а не шверцерите на луѓе

by Fokus

Имајќи ја предвид ситуацијата со мигрантите на Лампедуза и препознавајќи го зголемениот притисок долж различните мигрантски рути, ЕУ подготви план од итни активности за справување со состојбата, што треба да се применат со целосно почитување на основните права и меѓународните обврски, порача денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен по посетата на италијанскиот остров Лампедуза, каде последниве денови е регистриран зголемен прилив на мигранти.

– Нерегуларната миграција е европски предизвик и потребен е европски одговор. Ние сме заедно во ова. Во овие денови, локалната заедница на Лампедуза продолжи да дава се од себе за да ги поддржи мажите, жените и децата кои стигнаа до овој остров. Оваа неверојатна солидарност го грее срцето и многу е важно да се запамети: Сите што се вклучени – било да се тоа жителите на Лампедуза, локалните власти или мигрантите – се заглавени во оваа ситуација, порача Фон дер Лајен на заедничката прес-конференција со италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Фон дер Лајен нагласи дека се поголем број мигранти ги напуштаат своите земји, поттикнати од немилосрдните шверцери и трговци со луѓе, и многумина од нив пристигнуваат на островот Лампедуза, создавајќи многу тешка ситуација за неговите жители.

– Премиерката Мелони и јас сме овде денеска за да понудиме координиран одговор од италијанските и европските власти. Сакам да бидам многу јасна: имаме обврска како дел од меѓународната заедница. Тоа го правевме во минатото, тоа ќе го правиме и денес и во иднина. Но, ние ќе одлучиме кој и под кои околности ќе доаѓа во Европската Унија, а не шверцерите, порача Фон дер Лајен.

Поврзани новости