Филипче по двајцата оздравени пациенти: Почесто да слушаме позитивни вести

by fokus 20:48
20:48

Министерот за здравство Венко Филипче со порака на Фејсбук им посака брзо закрепнување на сите пациенти и истакна дека очекува се почесто да слушаме позитивни вести, откако  вечерва беше објавено дека од коронавирусот се оздравени двајца пациенти од Штип.

-Уште две лица кои боледуваа од КОВИД-19 се денеска оздравени. Двајцата пациенти од Штип ја поминаа болеста со лесна слика и во домашно лекување под постојан надзор  од лекарски тим. Им посакувам брзо закрепнување на сите пациенти и се надевам дека сè почесто ќе слушаме позитивни вести, напиша Филипче на неговиот фејсбук-профил.

- Advertisements -

Министерството за здравство претходно, пренесувајќи информации од Институтот за јавно здравје, соопшти дека денеска попладне се регистрирани уште две лица од Штип оздравени од КОВИД-19 и дека согласно протоколот им биле направени два контролни теста кои покажале негативен резулат на коронавирусот.

Во болницата во Штип од вирусот сега се лекуваат четири пациенти, а оваа болница следи уште 14 пациенти со лесна форма на болеста кои се на домашно лекување.

Поврзани новости