Федерер објави како ги поминува пензионерските денови: „Конечно го освоив Рим“

by Fokus

Постојано патува, развива сопствен бренд, но и Лејвер куп, турнир кој го основал и на кој ја завршил својата богата играчка кариера во 2022 година.

Неодамна се појави на Оскарите во Холивуд, беше во далечна Азија, па дури и постојано наоѓаше начин да остане во центарот на вниманието.

Сега патува со целото семејство, а сопругата Мирка е речиси секогаш со него.

Откако се пензионираше, има доволно време да ги истражува оние делови каде што никогаш не бил.

Сепак, тој има време да дојде до места на успех, но и на место каде што никогаш не кренал трофејот.

Токму затоа ја напиша оваа порака од Рим.

„Конечно го освоив Рим“, напиша Федерер покрај фотографијата од познатиот комплекс и еден од најубавите стадиони во светот.

Федерер освои 103 тениски турнири, но не подигна ниту еден во главниот град на Италија.

Новак Ѓоковиќ шестпати го освојуваше овој турнир, последен пат во 2022 година кога во финалето го победи Стефанос Циципас со 6:0, 7:6.

Поврзани новости