Феарнли го намачи Ѓоковиќ, но Србинот по 3 часа борба се пласираше во трето коло на Вимблдон

by Fokus

По голема борба и три часа игра, седумкратниот шампион го победи 277-от играч на светот, Британецот Џејкоб Феарнли со 6:3, 6:4, 5:7, 7:5.

Тоа беше нивниот прв меч досега, што не е ни чудо бидејќи 22-годишниот тенисер од Единбург беше првпат на Вимблдон.

Апсолутна енигма за Новак пред мечот, па Ѓоковиќ мораше да дознае за неговата игра од првиот поен, а Феарнли покажа колку е добар од почеток до крај.

Како јуниор ги победи и Синер и Алкараз, а којзнае што ќе се случеше ако не се посветеше повеќе на студиите. Но и на овој начин покажа дека е добар и дека Британците имаат добар играч во него.

Се држеше Феарнли на почетокот на мечот, покажа дека има многу добар сервис и удари на земја, а на Новак му требаше време да најде начин да го разбие.

Трпеливо бараше слабост кај противникот и ја најде на крајот од воведниот сет, поточно во осмиот гем.

Изнуди бекхенд на противникот, Феарнли попушти, а тоа му беше доволно на Новак за 5:3.

По 31 минута игра го доби воведниот сет со 6:3.

Феарнли во вториот сет го зголеми интензитетот на играта. Тоа го натера Новак навистина да се мачи за победа во четвртиот гем, кој траеше речиси девет минути, кога исто така спаси брејк за 2:2.

Но, тој повторно ја доби својата шанса, овојпат во седмиот гем.

Стигна до брејк за 4:3, а потоа потврди за 5:3.

Во тој десетти гем имаше неколку проблеми, Феарнли имаше 30:30, но Новак успеа да го добие гемот и да стигне до 6:4 и 2-0 во сетови.

Феарнли одигра колку што можеше, не се заморуваше, се обидуваше да продолжи со силни сервиси и агресивна игра, но го скроти Новак и беше многу посилен од него на теренот.

Тој беше трпелив, чекајќи шанса за брејк во петтиот гем кога неговиот крик го испаруваше небото над Вимблдон, резултатот беше 3:2.

Сепак, Шкотланѓанецот тргна на се или ништо и веднаш во следниот гем стигна до рибрејк за 3:3, а потоа одлично сервираше и со два аса на крајот стигна до 4:3.

Тоа не му пречеше премногу на Новак, тој успеа да израмни на 4:4, а потоа нападна на сервис на противникот.

И имаше навистина голема шанса, две брејк топки, но Британецот се извлече спектакуларно и поведе со 5:4.

На 6:5 за Шкотланѓанецот, Новак само попушти, Феарнли се засили, дојде до сет топката и ја искористи, на задоволство на сите присутни.

Како одминуваше натпреварот, Шкотланѓанецот играше се похрабро. Ја опушти раката, а во четвртиот сет во шестиот гем имаше голема шанса.

Поведе со 3:2, имаше две брејк топки, но Новак за чудо се спаси и израмни на 3:3.

Шкотланѓанецот притисна и сепак имаше 5:4 и 15:30, но Новак успеа да одговори и да израмни на 5:5.

Но потоа му затрепери раката на Феарнли, со двојна грешка му подари брејк на Ѓоковиќ кој не можеше да ја пропушти таа можност, па сервираше за 7:5 и конечна победа.

Во третото коло Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот меѓу Томаш Мартин Ечевери и Алексеј Попирин.