Европските лидери шокирани од атентатот на словачкиот премиер: „На насилството не му е местото во политиката“

by Fokus

Европските претставници го осудија денешниот атентат на словачкиот премиер Роберт Фицо и изразија шокираност од нападот, во кој Фицо беше тешко ранет.

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова најостро го осуди денешниот брутален и непромислен напад врз словачкиот премиер.

„Шокирана сум. Му посакувам на Роберт Фиц многу сила во овој критичен момент да се опорави од нападот“, рече таа на платформата X.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, исто така, изрази шокираност од нападот врз словачкиот премиер Роберт Фиц, нагласувајќи дека на насилството не му е местото во европската политика.

„Веста за кукавичкиот обид за атентат на словачкиот премиер Фицо длабоко ме шокираше. Насилството не смее да има место во европската политика“, објави Шолц на платформата Х.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен остро го осуди гнасниот напад врз Фицо.

„Ваквите акти на насилство немаат место во нашето општество и ја поткопуваат демократијата, нашето најскапоцено заедничко добро. Моите мисли се со премиерот Фицо и неговото семејство“, рече таа на платформата Х.

И претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека е шокиран од веста за нападот врз словачкиот премиер по состанокот на словачкиот кабинет.

„Ништо не може да оправда насилство или такви напади. Моите мисли се со премиерот и неговото семејство“, нагласи тој на платформата Х.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг истакна дека е шокиран и згрозен од нападот врз Роберт Фицо.

„Му посакувам сила за брзо закрепнување. Моите мисли се со Роберт Фиц, неговите најблиски и народот на Словачка“, изјави Столтенберг на мрежата X.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, исто така, го изрази својот шок од грозоморниот напад врз неговиот пријател, премиерот Роберт Фицо.

„Се молиме за неговото здравје и брзо закрепнување! Господ да го благослови него и неговата земја!“, рече Орбан на платформата X.

И британскиот премиер Риши Сунак беше шокиран од веста за нападот врз Роберт Фиц.

„Шокиран сум од оваа страшна вест. Нашите мисли се со премиерот Фицо и неговото семејство“, рече Сунак на платформата Х.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го осуди нападот врз словачкиот премиер, нарекувајќи го „страшен“.

„Треба да се направи сè за да се осигура дека насилството нема да стане норма во која било земја, форма или сфера“, порача Зеленски.

Поврзани новости