Европските истражители ја презедоа истрагата за пораките на Урсула фон дер Лајен и шефот на Фајзер

by Fokus

Европските обвинители истражуваат потенцијални кривични дела во врска со преговорите за набавка на вакцини против коронавирус меѓу претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и извршниот директор на Фајзер, потврди портпаролот на обвинителството во белгискиот град Лиеж.

Во последниве месеци, истражителите од Канцеларијата на европското јавно обвинителство (ЕППО) ја презедоа истрагата од белгиските обвинители, кои ја истражуваа Фон дер Лајен за „мешање во јавните работи, уништување на СМС пораки, корупција и конфликт на интереси“, се наведува во правните документи во кои имаа увид „Политико“ и портпаролот на обвинителството во Лиеж. Иако обвинителите на ЕППО истражуваат потенцијални кривични дела, сè уште никој не е обвинет во врска со случајот.

Истрагата првично беше отворена од белгиските власти во градот Лиеж на почетокот на 2023 година по кривична пријава поднесена од локалниот лобист Фредерик Балдан. Подоцна ѝ се приклучија унгарската и полската влада.

Жалбата на Балдан се фокусираше на наводна размена на СМС пораки помеѓу фон дер Лајен и шефот на Фајзер, Алберт Бурла, пред најголемиот договор за вакцини на ЕУ во екот на пандемијата „Ковид-19“, во афера наречена „Фајзергејт“.

Њујорк Тајмс, кој прв откри дека размената се случила додека шефицата на ЕК и Фајзер преговарале за условите на договорот, започна паралелна тужба против Комисијата откако таа одби да ја открие содржината на пораките и покрај барањето за пристап до документите.

Веста дека ЕППО сега го истражува случајот дополнително ја нагласува улогата на претседателката на Комисијата во мега-договорот за вакцини, кој се проценува дека вреди повеќе од 20 милијарди евра. ЕППО спроведува паневропски истраги за финансиски криминал и теоретски може да заплени мобилни телефони и друг релевантен материјал од канцелариите на Комисијата или во други земји во Европа, како Германија, од каде што доаѓа Фон дер Лајен.

Ваквиот развој на настаните доаѓа во деликатен момент за шефицата на ЕУ, бидејќи наскоро следуваат европските избори, а во Брисел се очекува Фон дер Лајен да добие втор мандат на чело на Европската комисија, што досега не само одбила да ја открие содржината на СМС-пораката, туку не го ни потврдила нивното постоење.

Поврзани новости