Ердоган со критика за Западот: Русија не може да се игнорира во договорот за жито!

by Fokus

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека го смета односот на западните земји кон Русија за погрешен и рече дека руската страна не може да се игнорира во однос на договорот за жито.

„Мислам дека овој став е погрешен, бидејќи Русија е необична земја. Русија зазема значајно место и во однос на нејзината површина и нејзината позиција во светот. Значи, Русија е практично една од водечките земји во светот во производството на жито. Таквата земја не може да се игнорира“, изјави Ердоган на новинарите во Њујорк, на маргините на сесијата на Генералното собрание на ОН.

Ердоган рече дека Анкара планира да ги продолжи позитивните односи со Русија.

„Ќе ги одржуваме нашите односи со Русија на позитивен начин, бидејќи сме многу возбудени да го претвориме регионот Тракија во западна Турција во гасен центар“, рече турскиот претседател, пренесува Anadolu Agency.

Според него, Турција, за разлика од Европа, нема недостиг од природен гас бидејќи околу половина од испораките ги добива од Русија.

„Европа доживува сериозен недостиг на природен гас. Ние, пак, немаме недостиг од природен гас за индустријата и сл. Сега доаѓа зимската сезона. Се надевам дека повеќе нема да се соочиме со овој проблем“, рече Ердоган.

Тој рече дека Турција работи на испорака на милион тони руско жито во Африка и дека за ова прашање ќе разговара со Катар, кој, како што рече, ќе обезбеди финансиска поддршка. овој процес.

Поврзани новости