Ердоган: Изборот за песна на Евровизија е срамно натпреварување, го загрозува традиционалното семејство

by Fokus

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини изборот за песна на Евровизија за наводно охрабрување на „родовата неутрализација“ и закана за традиционалното семејство.

Во говорот по владиниот состанок, Ердоган ги опиша учесниците на Евровизија како „тројански коњи на корумпираното општество“ и рече дека неговата влада била во право што ја држи Турција подалеку од паневропскиот поп натпревар од 2012 година.

Тоа беше очигледно повикување на швајцарскиот пејач Немо кој победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија со „The Code“, за неговото патување до прифаќање на неговиот неродов идентитет. Со тоа Немо (24) стана првиот небинарен победник на овој натпревар, кој ЛГБТ заедницата долго време го прифати како свое безбедно засолниште.

„Стана невозможно да се сретне нормален човек на такви настани“, рече Ердоган, чија владејачка Партија на правдата и развојот има корени во турското исламско движење и чија влада стана помалку толерантна кон правата на ЛГБТ во последниве години.

Според него, Евровизија е „срамно натпреварување“.

Ердоган оцени и дека сериозниот пад на наталитетот во Турција претставува „егзистенцијална закана“ и „катастрофа“ за земјата.

Најновите статистички истражувања покажуваат дека една жена во Турција во просек има 1,5 деца.

Турскиот лидер ги повика семејствата да имаат најмалку три деца.

Поврзани новости