Ердоган го обвини Нетанјаху за тензиите во регионот

by Fokus

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, смета дека главен виновник за тензиите меѓу Израел и Иран е израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

„Гледаме дека опасностите, кои се обидуваме да ги спречиме последните седум месеци, се реализираат една по друга. Инцидентите што ги доживеавме минатиот викенд покажаа дека Западот не ги исполнува своите обврски. Би било неправедно и неправедно да се судат работите само врз основа на настаните што се случија ноќта на 13 април. „Од 7 октомври, израелските власти преземаат провокативни чекори со цел да подметнат пожар во регионот“, рече Ердоган во своето обраќање до нацијата по состанокот на владата.

Како што додаде, нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск бил капка која ја прелеа чашата.

Тој исто така забележа дека оние кои не го кренаа својот глас против агресивното однесување на Израел побрзаа да го осудат одговорот на Иран, а во конкретниот случај, посочува Ердоган, треба да се осуди и самиот Нетанјаху.

– Нетанјаху штотуку уби повеќе од 34.000 невини луѓе, уби претставници на медиумите, кои немаа други цели освен да известуваат за тоа што се случува, дигна училишта, цркви, џамии, бегалски кампови, луѓе во редови за хуманитарна помош, тој изврши геноцид пред очите на целиот свет. За да си го продолжи политичкиот живот ги доведе во опасност животите на сопствените граѓани и на граѓаните од регионот – остро коментира турскиот претседател.

Поврзани новости