Еден од убиените во „Шиша бар“ избегал од Холандија, каде чекал судење за убиство

by Фокус

Еден од ликвидираните мажи во „Шиша бар“ во Старата скопска чаршија во пукањето на 6 март бил бегалец од правдата.

Како што пренесуваат холандските медиуми, тој е еден од неколкумина осомничени за убиство на плажата во Берген ан Зи, Холандија.

Осомничениот илегално допатувал во Македонија, каде беше убиен.

Исени со уште неколку други лица во февруари 2021 година на среде бел ден на влезот на плажата во Берген ан Зи се обидува да киднапира Колумбиец како одмазда за наводна измама со кокаин.

Пресметката завршува со пукотници, Колумбиецот е погоден и подоцна умира. Криминална банда бега со оружјето со неколку автомобили.

Неколку недели подоцна, првоосомничениот е уапсен во Холандија, а полицијата добива информации дека останатите се кријат во Шпанија, пишува NH Nieuws.

Во март во Малага, Енес Исени е уапсен и екстрадиран во Холандија. Поминува 10 месеци во притвор, по што со одземен пасош е пуштен од слобода да го чека судењето.

Не е познато како без пасош влегол во Македонија. Судењето за убиството во Берген ан Зи започна во вторникот.

Поврзани новости