ДУИ ги добива замениците- министри во МВР, одбрана, финансии и образование

by fokus

Најверојатно в среда ќе се гласа за замениците-министри откако претходно коалициските партнери ја договорија распределбата на местата, објави Алсат-М, повикувајќи се на свои извори.

Телевизијата објави дека ДУИ ги добива замениците во одбрана, внатрешни работи, финансии и образование. Алијансата за Албанците ќе има заменик-министер за труд и социјална политика и за транспорт и врски.

Четворица државни секретари ќе бидат од редовите на ДУИ, и тоа во Министерството за култура, земјоделство, информатичко општество, и секретаријатот за спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Алијансата за Албанците ќе има два државни секретара, кои според неофицијалните информации ќе бидат во МВР и во Министерството за правда.

Поврзани новости