Драма на лет за Сплит: Maж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, па се заклучил во тоалетот

by Fokus

Вистинската драма се одвивала во неделата наутро на аеродромот Гардермоен во Осло. Непознато лице се обиде насилно да влезе во пилотската кабина на Норвешка Ер, која требаше да полета во 6:50 часот на летот DY1990 за Сплит. Кога не успеала во тоа, лицето се заклучило во тоалетот во задниот дел на авионот

Норвешката полиција подоцна го идентификуваше лицето како 23-годишен хрватски државјанин. Мотивите за овој чин засега се непознати, пишува Слободна Далмација.

Авионот бил полн со патници кои патувале на одмор во централна Далмација.

Повеќето од нив не забележаа дека нешто необично се случува, дури ни оние што седеа напред.

Поврзани новости