Џонсон: Говорот на Путин е срам и измама

by Фокус

Борис Џонсон, поранешен премиер на Велика Британија, го опиша говорот на Владимир Путин, кој претходно денеска најави формална анексија на четири украински територии, како „измама и срам“.

„Светот никогаш не смее да ги прифати твоите лажни референдуми или твојот суров и незаконски обид за колонизација на Украина. Ние стоиме со народот на Украина и ќе го поддржуваме без двоумење додека нивната земја не биде целосна и слободна“, напиша Џонсон на Твитер.

Поврзани новости