Џафери: Не мислам на никакви договори, туку спроведувам Устав и Деловник

by fokus

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери не прецизираше кои ќе бидат неговите наредни чекори во врска со донесувањето на Законот за употреба на јазиците, но рече дека тој не размислува за некакви договори, туку го спроведува Уставот и Законите.

Во врска со ова прашање, претседателот на Собранието нема планови А, Б, Ц, Д… Претседателот на Собранието пред себе има Устав и Деловник за работа на Собранието. И тоа значи дека таму е регулирано се. Претседателот на Собранието не мисли за никакви договори, туку спроведува Деловник и Устав, а договорите се работа на политичките партиите, рече Џафери одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на општина Тетово.

Поврзани новости