Денес температура до 25 степени, утре дожд

by fokus

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито, а температурата ќе се искачи до 25 степени. Ќе дува засилен јужен ветер со брзина од 80 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи.

Во недела се очекуваат врнежи од дожд и слаб до умерен ветер од јужен правец и температура од 10 до 18 степени.

Поврзани новости