Дали се разработува корејско сценарио за поделба на Украина?

by Фокус

Украинскиот официјален претставник ги отфрли тврдењата на Дмитриј Медведев дека Украина сака да ја заврши војната на нејзина територија со поделба на земјата на два дела, како што тоа некогаш го правеше Кореја.

Медведев, поранешниот претседател на Русија и актуелен заменик-претседател на Советот за безбедност, на својот канал Телеграм напиша дека Киев се чини дека го разгледува наводниот предлог на западните сојузници за поделба на Украина „според корејското сценарио“.

Медведев рече дека според таков план Украина ќе функционира по моделот на Јужна Кореја, додека Донбас и другите окупирани територии ќе станат дел од Русија.

Сепак, Медведев исто така го опиша „корејското сценарио“ како „само желби“ и рече дека тоа нема да биде можно бидејќи Русија „е земја со целосен суверенитет и го има најстрашното оружје“.

Олексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, рече дека тврдењата на Медведев се лажни.

„Украина не е Кореја. Нема да има 38-ма паралела, ниту други паралели. Нема да има туѓи приказни и сценарија наметнати однадвор“, напиша Данилов на Твитер, алудирајќи на 38-та паралела, географската ширина што грубо ја формира границата меѓу Северна и Јужна Кореја.

Поврзани новости