Бајден: Ве молам, вакцинирајте се!

by fokus

Ако сте вакцинирани, заштитени сте, ве молам, вакцинирајте се, нагласи американскиот претседател Џозеф Бајден во Белата куќа, зборувајќи за планот за вакцинација.

Тој ја упати пораката неколку дена откако не беше исполнета целта 70 отсто од граѓаните да бидат имунизирани со најмалку една доза до Денот на независноста.

– Америка се враќа и се спојува. Борбата против вирусот не е завршена. Милиони граѓани не се вакцинирани. Ова стана голема загриженост поради варијантата Делта, која е полесно пренослива и поопасна , нагласи Бајден, додавајќи дека 160 милиони луѓе ќе бидат вакцинирани до крајот на неделава.

Здравствените власти на САД во петокот соопштија дека 67 проценти примиле една доза вакцина против Ковид-19, а 47 проценти примиле две дози.

Поврзани новости