Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

by Fokus

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави во саботата дека примирјето во Појасот Газа може да стапи на сила уште „утре доколку Хамас ги ослободи преостанатите заложници што ги држи во Газа“.

„Како што реков, Хамас треба да одлучи. Ако сакаат, утре би можеле да го завршиме. А примирјето ќе започне утре“, рече Бајден на кампањата за собирање средства во Сиетл, пренесе Си-Ен-Ен.

Семејствата на петте Американци за кои се верува дека се држени како заложници во Газа се состанаа со советникот за национална безбедност Џејк Саливан и координаторот за Блискиот Исток – Брет Мекгурк во петокот.

Според извештајот од таа средба, тие „го изразиле своето огромно незадоволство од продолжениот ќор-сокак, особено откако неодамнешните видео заложници ги прикажуваат нивните најблиски инвалиди, изнемоштени, бледи и под очигледен стрес“, пренесува Танјуг.

Поврзани новости