Атентаторот на рускиот амбасадор го обезбедувал Ердоган

by fokus 21:22
21:22

Aтентаторот на рускиот амбасадор во Анкара осумпати бил член на обезбедувањето на претседателот Реџеп Таип Ердоган и тоа во периодот по обидот за воен удар на 15 јули, јавуваат турските медиуми.

-Алтинташ, кој е убиен по убиство на амбасадорот, бил дел од обезбедувањето на претседателот, веднаш зад телохранителите –пишува турскиот „Хуријет”.

- Advertisements -

Рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов, беше убиен во понеделникот вечерта од поранешниот турски полицаец, 22-годишниот Мевлут Мерт Алтинташ, кој пред злосторството извикал „Алах е голем“ и „Не заборавајте го Алепо, не заборавајте ја Сирија“.

Моментално во притвор се наоѓаат 13 лица, меѓу кои и членови на семејството на убиецот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ова претставува напад и за Турција и дека ваква „провокација” нема да ги наруши нивните односи со Русија.

Поврзани новости