Американскиот димпломат Вес Мичел доаѓа во офанзива за спорот за името

by fokus

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел доаѓа во Македонија во вторник. Тој на оваа позиција ја наследи Викторија Нуланд.

Засега нема информации за поводот за посетата и на кои теми ќе се разговара, но неофицијално Мичел доаѓа за спорот за името.

Тој ќе има средба со македонскиот премиер Зоран Заев, на која ќе присуствуваат и министрите Никола Димитров и Радмила Шекеринска.

Поврзани новости