Американски војник уапсен во Русија, обвинет е за кражба, соопштија САД

by Fokus

Американски војник е уапсен во Русија и обвинет за кражба, според двајца американски официјални лица. Војникот, кој не е идентификуван, бил стациониран во Јужна Кореја и бил во процес на враќање дома во САД. Наместо тоа, официјалните лица рекоа дека тој отпатувал во Русија.

Официјалните лица зборуваа под услов да останат анонимни.

Синтија Смит, портпарол на армијата, потврди дека војник бил приведен во четвртокот во Владивосток, големо воено и комерцијално пристаниште во Пацификот, под обвинение за криминално недолично однесување.

Таа рече дека Русија ги известила САД, а армијата му кажала на семејството на војникот.

„Стејт департментот на САД обезбедува соодветна конзуларна поддршка на војникот во Русија“, рече Смит.

Поврзани новости