Албанија бара темелна истрага за убиството по кавга во кафеана за името Македонија

by fokus

Официјална Тирана побара од грчките власти да спроведат темелна истрага во функција на целосно расветлување на околностите за убиството на албанскиот државјанин Петрит Зилфе на островот Крф.

Убиениот Албанец, кој е од градот Берат, живеел во Спартера на Крф.

Портпаролката на албанското Министертво за надворешни работи, Едлира Пренди изјави дека амбасадата на Република Албанија во Атина била известена од Генералната управа на полицијата на Атика за убиството на албанскиот државјанин Петрит Зифле, роден на 03.07.1955 година во Албанија, жител на градот Берат кој од неодамна престојувал во Спартера на Крф.

-Министерството жали за загубениот живот на својот државјанин Петрит Зифле, го поздравува апсењето на напаѓачот од страна на грчката полиција и повикува на темелна истрага поради целосно расветлување на околностите за убиството, истакна Пренди.

Зилфе бил убиен со ловџиска пушка на 25 ноември, а неговото тело било пронајдено еден ден подоцна во канал од страна на случаен минувач. За убиството е уапсен 44-годишен Грк, за кого се смета дека е член на ескремистичката „Златна зора“.

На убиството му претходела расправија во кафеана во која се вмешал Зилфе, кога при аргументирањето за Македонија биле клеветени и навредувани сите негрчки граѓани. Тој возвратил, по што дошло до кошкање, а откако биле разделени Зилфе си заминал. Убиецот го чекал во заседа и откако го усмртил го фрлил во канал покрај локалниот пат меѓу Драготна и Спартера.

Поврзани новости