АХВ: Енергетскиот пијалок јасно е обележан дека не е за деца

by fokus 21:22
21:22

 

Агенцијата за храна и ветеринарство се огласи со соопштение за случајот на труење на три малолетни деца од Скопје со енергетски пијалок „Симбо”.

-Производот Симба, кој во медиумите се посочува како причинител на труењето со храна на малолетните лица, е безалкохолен пијалак, на кој соодветно е означено дека не се препорачува за деца под 18 години и за бремени жена- се наведува во соопштението на АХВ.

- Advertisements -

Оттаму посочуваат дека во тек е постапка од надлежните институции за тоа како овој пијалак дошол до малолетните лица.

Поврзани новости