Адеми: Ако Албанците се под 20 отсто, нема да ги прифатам резултатите од пописот

by Fokus 11:43
11:43

Доколку на пописот излезе дека Албанците се помалку од 20 отсто, тогаш нема да ги признаам резултатите, рече пратеникот од редовите на ДУИ, Арбр Адеми, во вчерашното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

„Дали може како министер за образование да споделам еден податок со вас – бројот на учениците за учебната година 2017/18 година е 121.272 Македонци, односно 64.22 отсто, а 60.709 Албанци, односно 32.15 отсто“, рече Адеми.

- Advertisements -

Поврзани новости