200 денари повеќе за „енергетски сиромашните“

by Фокус 18:59
18:59

Социјално загрозените граѓани наместо досегашните 600 денари предвидени со владиниот проект „Енергетска сиромаштија“, од јули ќе добиваат 800 денари. Владата оваа субвенција ја воведе во 2010 година, а сега најавува дека таа континуирано ќе расте.

-Веќе сега од јули, со сметките што ќе се плаќаат во јули, ќе биде 800 денари. Планот е, според програмата на Владата, следната година да биде 900 денари, а од 2017-2018-та година да биде 1000 денари, изјави денеска премиерот Никола Груевски.

- Advertisements -

За овој владин проект годинава од државната каса ќе се одвојат 1 милион и 317 илјади евра. Субвенциите се даваат за платена сметка за струја, парно или дрва.

Поврзани новости