154 лица се хоспитализирани по нападот во близина на Москва

by Fokus

Министерството за здравство на Московскиот регион го ажурираше списокот на хоспитализирани во медицинските установи во Москва и Московскиот регион кои беа повредени во терористичкиот акт извршен на 22 март во концертната сала на градското собрание Крокус. Списокот содржи вкупно 154 имиња, пренесе ТАСС.

Тројца повредени веќе се отпуштени од болниците во близина на Москва, но 107 лица остануваат на болничко лекување, а уште 44 – на амбулантска основа.

Црвениот плоштад беше затворен поради засилени безбедносни мерки во руската престолнина, а државното знаме беше на половина копје на денот на жалост кој беше прогласен по терористичкиот напад во концертната сала „Крокус Сити Хол“, надвор од Москва.

Поврзани новости