Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против Р.А. (22) од селото Елевци, Центар Жупа, бидејќи набавил фотографии со експлицитна содржина од 17-годишно девојче и се обидел да ја уценува.

Како што соопшти МВР, осомничениот од девојчето побарал и други фотографии, а дел од фотографиите преку социјалните мрежи ги испратил на нејзиниот татко.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.