Познатиот македонски режисер на документарни филмови Мето Петровски, добитник на повеќе домашни и меѓународни награди и признанија за својата 50-годишна творечка дејност, исчезна вчера по посетата со придружник на ТК Лептокарија.

Режисерот Петровски последниве неколку години боледува од Алцхајмерова болест.

Се молат сите кои ќе го забележат веднаш да се јават на бројот 077 80 33 74.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.