Зошто министерот за здравство не поднесува оставка?

by Фокус 10:41
10:41

Само во последните неколку дена, во земјава имаше неколку смртни случаи, кои го вклучија алармот за тревога – што се случува во македонското јавно здравство?

За само три дена починаа две родилки, новороденче и 14-годишно девојче, а семејствата на сите нив обвинуваат за лекарски грешки.

- Advertisements -

Во меѓувреме, министерот за здравство, Никола Тодоров, ниту еднаш не се појави во јавноста да даде изјава или барем да им ги објасни на граѓаните последните настани со смртни последици, а не, пак, да понесе морална одговорност и да си поднесе оставка.

Тој е зафатен околу преговорите за договорот од Пржино, па што е изненадувачки за него, веќе два месеца нема свикано прес-конференција.

За време на неговиот мандат имаше уште неколку смртни случаи на деца на Инфективната клиника, потоа смртта на малата Тамара од Велес, која чекаше државата да ѝ плати операција во странство и уште еден куп сомнителни лекувања и лекарски грешки

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”