Зошто меѓународните бизнис-партнери на Груевски завршуваат во затвор?

by Фокус 10:10
10:10

Владата во изминативе неколку години потроши неколку милиони евра за кампањи со кои требаше да привлече странски инвеститори.

Се потрошија и милиони на организирање владини роуд шоуа низ светот, ама народот се уште не ги осети благодетите од инвеститорите.

- Advertisements -

Голем дел од нив ги искористија сите поволности кои ги нудеше државата, а своите вработени ги плаќаат како робови. Но, има и полоши и од нив.

Македонија е како магнет за инвеститори или компании кои „лапаат“ тендери тука, а во своите држави се гонат како криминалци.

Останува нејасно зошто македонското обвинителство не ги истражува активностите на овие сомнителни гости?

Доколку и понатаму продолжат да молчат, ќе излезе онаа народната, „Со кого си, таков си“

Пишува
Валентина СТОЈАНЧЕВСКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”