Зошто Ахмети и Тачи се плашат од тајната полиција и од ВМРО-ДПМНЕ?

by Фокус 19:30
19:30

Руфи Османи, еден од „признаените“ политички затвореници од времето на Црвенковски, денес е жесток критичар на политиките што ги води двоецот Ахмети – Груевски. Тој во интервју за „Фокус“ вели дека Пендаровски, доколку стане претседател, има реална шанса да ја врати довербата во институциите како политичар на новото време.

Османи не верува во фер и демократски избори во земја во која од политички причини се одбегнува пописот, а власта секогаш може да манипулира со 450.000 гласови на граѓани кои се иселени од земјата. Својата НДП ја гледа како партија со своја парламентарна група, која ќе продолжи да дејствува како коректив на политиките на коалицијата на власт.

- Advertisements -

Разговараше
Младен ЧАДИКОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”.