Запад може да покрене процес против Груевски во странски суд

by Фокус 17:30
17:30

Стево Пендаровски, поранешен претседателски кандидат на СДСМ и професор по меѓународна безбедност, надворешна политика и глобализација на универзитетот Американ колеџ, беше советник за национална безбедност и надворешна политика во кабинетите на претседателите Трајковски и Црвенковски.

Во разговор за „Фокус“, Пендаровски ја коментира акцијата на безбедносните сили во Куманово, изгледите на опозицијата и граѓаните за уривање на режимот на Груевски во светлината на притисокот на ЕУ, САД и НАТО за оставки и за решение на политичката криза

- Advertisements -

Разговараше
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”