ВМРО-ДПМНЕ се плаши од амнестија за да не се соочи со Љубе Бошкоски!

by Фокус 09:19
09:19

На дневен ред во Собранието наскоро ќе се најде Закон за амнестија на затворениците, без оглед дали тоа ќе биде предлогот на пратеникот Павле Трајанов или на Граѓанската иницијатива.

Причината се лошите услови во затворите, преголемиот број затвореници и многубројните лошо водени судски процеси и политички афери кои завршија со драконски казни за осудените, поради што се јавува потребата од делумно простување на казните.

- Advertisements -

Неизвесно е како ќе настапи владејачката ВМРО-ДПМНЕ, поради тоа што амнестијата треба да го опфати и нејзиниот главен политички душман – Љубе Бошкоски!

Законот ќе биде тест и за владејачкото мнозинство зашто партиите на Албанците се наклонети кон амнестијата поради тоа што затворите се полни со Албанци, а опозицијата секако ќе го поддржи

Пишува
Љубиша АРСИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”