ВМРО-ДПМНЕ го задушува бојкотот на машиновозачите

by Фокус 11:27
11:27

Повеќе од две недели, машиновозачите ги запреа возовите и не ги извршуваат своите работни обврски поради неисполнувањето на нивните барања.

Тие побарале средба со премиерот Никола Груевски, но тој ги игнорира. Вработените ја обвинуваат власта и раководството на компанијата што ги довела до просјачки стап.

- Advertisements -

Тие велат дека 90 отсто од нив гласале за ДПМНЕ, а партијата ги оставила без леб.

Машиновозачите со јавноста споделија со какви закани и притисоци се соочуваат тие и нивните семејства, како власта формира синдикати за да го задуши бојкотот, па дури некои од нив биле повикани и на „воспитна“ во штабовите на ВМРО-ДПМНЕ

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”