Таткото на министерот Попоски брка вештерки во Македонска навигација

by Фокус 18:49
18:49

Во една од последните „бомби“ што ги објави Зоран Заев можеше да се слушне дека таткото на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, Живко, кој е извршен директор и претседател на Управниот одбор во М-НАВ го избркал од работа првиот синдикалец само затоа што се спротивставил на намалувањето на платите на вработените.

За овој случај двапати досега се води судски процес. Тоа беше само повод да се отворат картите и да видиме како функционираат работите во Македонска навигација.

- Advertisements -

Од тоа што можевме да откриеме, но и по разговорите со дел од вработените, тие со години се соочуваат со намалување на платите и самоволието на директорот, како и со партиски и роднински вработувања.

Според нив, главната вина за тоа ја сноси таткото на министерот

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”