Судот не ги признава „бомбите“ на Заев

by Фокус 11:40
11:40

Судијката Славјанка Јанкоска, по барање на адвокатот на премиерот, Никола Додевски, одлучи дека снимките од прислушуваните разговори, приложени како докази, се неосновани и незаконски.

Правните аналитичари велат дека ова е обид да ѝ се попречи на правдата, што е кривично дело, но и да се минира договорот од Пржино, зашто работа на специјалниот обвинител, кој треба да биде избран до 15 септември, е да ги истражи материјалите од „бомбите“.

- Advertisements -

Сепак, експертите додаваат дека ваквите незаконски одлуки нема да го спречат специјалниот обвинител да постапува по прислушуваните снимки и да утврди кој го извршил незаконското прислушување и кој ќе одговара за кривичните дела што ги откриваат снимките.

Пишува
Валентина СТОЈАНЧЕВСКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”