Судијката Лидија Петрова го минира случајот „Тврдина 2“ на СЈО

by fokus 13:55
13:55

Откако СЈО стапна во Кривичниот суд, постојано се соочува со блокади. Двојните аршини на судот излегоа на виделина преку саботирањето на истрагите на Специјалното јавно обвинителство, но и со поднесувањето на првите обвиненија. Одеднаш за нив важат нови правила.

Претходно речиси сите докази што пристигаа од обвинителствата на Гордана Гешкоска или Марко Зврлевски беа прифаќани без приговор, а пресудите беа пресликани од обвиненијата, но сега одеднаш не чинат бидејќи се испратени од адресата на Катица Јанева.

- Advertisements -

Па, така, судијката се плаши против обвинетите седуммина вработени во УБК да искористи класифицирани докази, иако судската практика покажува дека тоа претходно било правено без проблем

Пишува
Валентина ВУРМО

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”