Судиите спасуваат глава, никој не сака да им суди на груевци

by fokus 12:41
12:41

Специјалното јавно обвинителство неодамна ги поднесе првите два обвинителни предлога, а во очекување се нови обвиненија, но овојпат до Одделението за организиран криминал.

Случајно или не, судиите од овој оддел, наместо со раширени раце да ги дочекаат обвиненијата, почнале да се разболуваат, а на дел од нив повеќе не им се допаѓала престижната функција, па барале прераспределување во помалку „опасен“ сектор.

- Advertisements -

Прашањето е дали ќе се најде јунак да им суди на властодршците или вирозата ќе го зафати целиот Кривичен суд?

Пишува
Валентина ВУРМО

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”