Студентите ѝ дадоа црвен картон на владата

by Фокус 18:15
18:15

Девет илјади студенти и средношколци во средата излегоа и гласно кажаа „не“ на воведувањето екстерно тестирање на факултетите.

Тие успеаја да го положат испитот на зрелоста, независноста, слободното размислување и критичката мисла.

- Advertisements -

Студентите, рамо до рамо со своите професори и со средношколците, маршираа со кренати индекси извикувајќи, „Која сила ќе го сопре гласот на студентите“, Нема правда, нема мир“, со што упатија апел до Владата и до Собранието да прекинат, како што рекоа „со оваа забеганост“, која може да им нанесе штета на сите

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”