Фамилијата ја силува правдата за да грабне 30 милиони евра од буџетот!

by Фокус 18:30
18:30

Минатата недела Апелацискиот суд ја потврди пресудата со која Слободан Богоески, поранешен шеф на Државната безбедност (1991-1997) е осуден на 2 години затвор поради наводна злоупотреба на службената положба и перење пари во случајот со трансакциите околу земјиштето кај базенот Карпош за изградба на деловно-трговски комплекс.

Тој беше осуден заедно со адвокатите Васко Томановиќ, застапник на грчкиот инвеститор Кондоминас и Владимир Пешликоски, претставник на словенечката фирма Меркатор со кои помина 8 месеци во притвор.

- Advertisements -

Во ексклузивниот разговор за „Фокус“, Богоески открива кој и што се крие зад оваа крупна афера, во која фамилијата наводно ги штити интересите на грчкиот бизнисмен, а всушност сака да ограби пари од домашниот буџет.

Разговараше
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”