Спасовски не ги откри насилниците, луѓето на Чавков ги криеле доказите!

by Фокус 10:32
10:32

Веќе десет години со државата владее ВМРО-ДПМНЕ, а состојбите во новинарската професија се сѐ пострашни.

Дел од поважните национални медиуми се поткупени од власта и работат по нејзина директива, додека оние кои критички ја опсервираат работата на владата, вообичаено се познати во јавноста како предавници, платеници, соросоиди и партиски послушници на СДСМ.

- Advertisements -

Па, затоа многу често се соочуваат со повици за линч, непознати маскирани лица ги пречекуваат пред нивните домови и им удираат ќотек како опомена да внимаваат што пишуваат.

Сите случаи на претепани новинари се пријавени во Министерството за внатрешни работи, но поранешното раководство, под директна палка на Гордана Јанкулоска, ги криело клучните докази, тоа го продолжиле и луѓето на новиот министер, порано дополнителен заменик-министер Чавков, со што се оневозможувале истрагите и никогаш досега не е откриено кои се напаѓачите, која е причината за нападот и под чија директива се испратени извршителите

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”