„Шарените“ што не влегоа во власта, не излегоа од суд

by fokus 20:27
20:27

Дали партија се бореше против партија или народот против режимот? За ова прашање уште се водат дебати за „Шарената револуција“ по која ВМРО-ДПМНЕ по децениското владеење беше симната од власт и на нивно место дојде СДСМ, партија чии функционери чекореа заедно со „шарените“ против власта на Груевски.

По смената на власта, дел од демонстрантите влегоа во новата власт, а на дел од предводниците што останаа надвор од власта, пет години им се суди за протестите

- Advertisements -

Пишува
Фросина ФАКОВА-СЕРАФИНОВИЌ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК