„Шарените“ се изборија за фотелји, ќе се изборат ли за правда?

by fokus 14:25
14:25

Илјадници луѓе што беа дел од протестите на Шарената револуција, со месеци, протестираа барајќи правда, слобода и подобар живот во Македонија. Но, малкумина одбрани од улиците, невладините организации и медиумите завршија во барокната торта, која ја гаѓаа со бои, и во новата влада, но и во голем дел од министерствата.

Јавноста зајадливо на големо прашува – се боревте за правда или за позиции и фотелји?

- Advertisements -

Новите функционери за „Фокус“ говорат за своите мотиви да ѝ се приклучат на новата власт, ги замолуваат граѓаните да им дадат време за да се покажат на новите работни места, но и ги повикуваат – „ако не чиниме, сменете нѐ!“

Пишува
Кристина ОЗИМЕЦ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”